ANNELİK SANATI

Annelik zor iş,annelik bir sanat,çocuk yetiştirmek bir motifi titizlikle işlemek,her hareketimizi ölçüp biçmek, çocuğa değerli olduğunu hissettirmek,insan olduğunu hissettirmek,ahlaklı birey yetiştirmek,annelik babalık statüsü,çocuğa kuralları öğretmek,annenin yükünü hafifletmek,annenin psikolojisini anlayabilmek,ailedeki rollerin iyi belirlenmesi...işte bunlardan bahsediyor Adem GÜNEŞ. Tabi kitabın adı Annelik Sanatı diye bütün sorumluluk anneye atılmış degil. Babaya,ailenin ve hatta toplumun her bireyine görev düşüyor. Ama çoğunlukla annenin yalnız bırakılmaması üzerine yoğunlaşmış. Günümüzde annelerin çocuk bakımında yalnız bırakıldığından ve bunun olası sonuçlarından bahsetmiş. Bu bölümleri okurken kendimden çok şey buldum. Anlattıklarını aynen yaşıyorum çünkü. Çünkü eşim dışında kimsenin desteğini hissedemedim bu süreçte ve bu gerçekten çok yıpratıcı,annenin psikolojisi için çok ağır bir durum.
Bebeklikten ergenliğe kadar bir çok şeyden bahsetmiş yazar. Ergenlikte karşılaşılan sorunlardan bahsetmiş. Aile toplantısı yapmanın gerekliliğinden ve öneminden bahsetmiş. Babasız büyüyen çocukların ileride nasıl bireyler olabileceği hakkında bilgiler veriyor. Kitabı okurken sanki anneanne ya da babaannem nasihat veriyormuş gibi hissettim. Yani anlatılanlar araştırmalara falan dayanmıyor hep bildiğimiz duyduğumuz şeyler aslında. Geleneksel Türk aile yapısına uyuyor anlattıkları. Yabancı yazarları okuduktan sonra Adem Güneş'in anlatımı biraz basit geldi aslında ama yine de okumaya değer.
 Hoşuma giden kısımlar;

Çocuklar da farklı bir şey istemezler aslında… İyi bir eğitim almak, sevilmek ve değer görmektir istedikleri…

Hiçbir insan bir başkasının "malı" değildir ve hiçbir insanın, kendi vesilesiyle dünyaya gelmiş bulunan başka bir insan üzerinde, "Benim çocuğum değil mi? İstediğimi yaparım!" diye kaba bir mantık sergileme hakkı yoktur. Çocuk, anne babanın vesilesiyle dünyaya gelmiş olsa da ayrı bir yaşam hakkına sahiptir. Anne kendi zaaf yanlarından kaynaklanan nedenlerle çocuğunun üzerinde güç gösterisinde bulunamaz. Buna ne din ne kültür ne de insan olma onuru izin vermez. Adı ister ceza olsun ister şiddet isterse duygusal sömürü, hiçbir ebeveyn çocuğunun çocukça dünyasını böyle davranarak zedeleme hakkına sahip değildir. 

Kadın yalnızdır aslında…
Eşi olsa da, çocukları bulunsa da…
Sevincinde yalnız…
Ağlamalarında yalnız…
Çocukluğunda yalnız, genç kızlığında yalnız…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DUKAN EXPRESS İLE BİR AYDA 5 KİLO VERDİM

KANGURU DENEMELERİMİZ...CHİCCO GO ve MOMFORT BABY

Jellycat UykuArkadaşı