TRACY HOGG İLE UYKU EĞİTİMİ


Tracy Hogg tecrübelerinen yola çıkarak oluşturduğu sistemi anlatan BEBEK BAKIMINA MUCİZE ÇÖZÜMLER kitabının yazarı. Ağlatma metodu olarak bilinen FERBER yöntemiyle doğal ebeveynlik arasında bir metod olan E.A.S.Y. sistemini savunuyor. Bu sistem günlük rutinlerden oluşuyor. Şöyle ki,
Eat (beslenme)
Activity (aktivite /oyun)
Sleep (Uyku)
Your Time (sizin zamanınız)
şeklinde bir sistem.Bebek uyanınca öncelikle beslenmeli, sonra aktivite zamanı daha sonra uyumalı ki kendimize zaman ayıralım. Sistemin olmazsa olmazı belli bir rutin oluşturarak uygualmak. TRACY ablamıza göre bebekler rutini sever böylece bir sonraki adımda ne yapılacağını tahmin ederler ve bu onları rahatlatır. Akşamları banyo,masaj,masal,müzik gibi bir uyku ritüeli diyor TRACY ve 19.30 da bebeğin gece uykusuna yatması gerektiğini söylüyor. Sanılanın aksine geç yatan bebek geç kalkmazmış.Tam aksine yorgun ve aşırı uyarılmış bebek uykuya geçmekte sorun yaşar ve sabah da erkenden uyanırmış. Uyku uykunun mayasıdır mantığıyla bebeği erken uyutmamızı söylüyor TRACY HOGG. Diğer bir önemli ayrıntı da bebeğin uyku işaretlerini iyi okumak(esnemek,gözlerini ovuşturmak,kulağını sıkmak)
Buraya kadar sorun yok her şeyimiz tam da TRACY ablamızın dediği gibi ilerliyor.
Denizalp uykusu gelince başlıyor gözlerini ovuşturmaya ve ilk esnemede her şey duruyor ve uyutmaya çalışıyorum.Bizim uyku konusunda sorunumuz yok çok şükür, Denizalp uykuya kolay dalıyor(tabi arada istisnalar oluyor sonuçta insan bu robot değil). Gece uykusuna da çoğunlukla 19.30 20.00 arası yatıyor bizim bebek. Sabah 7 ye kadar da çoğu zaman uyanmadan uyuyor. Uyanmıyor dediğim yanlış anlaşılmasın ha gece kalkıp emziriyorum tabi ki. Saat 22.30 gibi emiyor ya da sütümü sağıp biberonla veriyorum. Daha sonra gece 1 buçuk ve 3 buçuk 4 gibi tekrar emmek istiyor. Bu emmeler esnasında tam olarak uyanmıyor gazını çıkarıp yatırıyorum uykusuna devam ediyor. Sabah da 7 gibi uyanıp güne başlıyor bizim afacan. Sorunumuz ise, TRACY Gece 12 den sonra emzirme diyor gerek yok diyor ama yavrum emmek istiyor ne yapayım. Yatır kaldır yöntemini öneriyor kadın ama olmuyor bebeğimin hareketlerinden anlıyorum acıktığını ve emziriyorum. Hatalı ebeveynlik yapıyormuşum bu hareketimle.
Gelelim gündüz uykularına; Denizalp sabah 9 gibi uyuyor öğleyin 12 gibi tekrar uyuyor, öğleden sonra 2buçuk 3 gibi bir daha uyuyor,akşam 17-18 arası kısa bir süre daha uyuyor. Gündüz toplamda üç uyku bir de şekerleme yapıyor yani. Böyle okuyunca ne kadar güzel her şey sorunsuz gibi görünüyor-TRACY'ye göre gündüz uykuları 1buçuk 2 saat olmalıymış-ancak şöyle ki bizim bebiş 45 dakikadan fazla uyumuyor. Yani TRACY'nin your time dediği kısım gündüz bize pek de uymuyor. (Gerçi bebeğimin hakkını yiyemem akşam 19.30 dan sonra kendimize ayıracak zamanımız oluyor tabi ama gündüz hiç dinlenememiş olmanın ağırlığı çöküyor üstüme😞)İnsanlar 45 dakikada bir uyku döngüsü yaşarmış,biz büyükler dönerek falan yeni uykuya geçebiliyormuşuz ama bazı bebekler bunu başaramayıp 45 dakikada uyanıyorlarmış. Bu durumda da yatır kaldır yöntemini uygulamak gerekiyormuş. Yatır kaldırdan kasıt bebek ağlayınca kucağa alıp sakinleşince tekrar yatağa koyuyorsunuz böyle yapa yapa bebek uyuyup kalıyor ve uykuya geçme süresi günden güne kısalıyor zamanla da kendi kendine uyumayı öğreniyor. Uygulamaya çalıştım bir hafta falan ama 45 dakikadan sonra kalan zamanın hepsi yatır kaldır yaparak geçti hatta inatlaştım ufacık çocukla. Yapanlar nasıl yapmış ben de yaparım kafasıyla yatırıp kaldırdım çocuğu, sonuç;Denizalp uyumadı ben de yorulduğumla kaldım. Hatta sonradan bizim yavru bunu oyun sandı ve uykusu iyice açıldı. Vazgeçtim tabi uyanınca gidip alıyorum bebeğimi yatağından isteyince de emziriyorum. TRACY'ye göre yine hatalı ebeveynlik yapıyormuşum. Çünkü ona göre 4 aylık bir bebeği gündüz 4 saatte bir emzirmek yeterliymiş. Ee Denizalp 7 de uyanıyor emiyor bir sonraki beslenmesinin 11 de olması lazım. 9da uyuyor 09.45 te uyanıyor 11 e kadar dayanamıyor 10 gibi yine emmek istiyor ben de üzmüyorum bebeğimi besliyorum. Evet Tracy ben hatalı bir ebeveynim. Uyanınca hemen kucağıma alıyorum diye 4 saati beklemeden emziriyorum diye geceleri emziriyorum diye hatalı ebeveynim ben. Ama sen de şunu bil ki bebekler sadece aç olduğu için emmezler. Annesini özler, annesinin kokusunu özler, annesinin sıcaklığını hissetmek ister, kendini güvende hissetmek ister ve emer.
Kitap iyi hoş işime yarayan bilgiler hoşuma giden noktalar oldu tabi ki örneğin belli bir rutin oluşturma konusu,gece uyanma saatleri,bebeğin iç dünyasını anlayabilmemizin önemi gibi konular işe yarar ancak kitap biraz karmaşık,örneğin bir konuyu okuyorsunuz bkz sayfa 200 diyor açıyorsunuz o sayfayı bir şeyler anlatıyor sonra hooop bkz sayfa 150 diyor derken ben ne okuyordum diye kafanız karışıyor. Bir de kitap 527 sayfa. Bebekle uğraşırken okumak biraz zor hele benim gibi altını çize çize okursanız çok vakit alıyor. Okuyanlara kolay gelsin diyorum uygulayanları da tebrik ediyorum.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DUKAN EXPRESS İLE BİR AYDA 5 KİLO VERDİM

KANGURU DENEMELERİMİZ...CHİCCO GO ve MOMFORT BABY

Jellycat UykuArkadaşı